Niemcy w pigułce

Kontakt

Bielefeld - miasto kupców

Miasto Bielefeld zostało założone w 1214 roku przez grafa Hermana von Ravensberg na skrzyżowaniu ówczesnych szlaków handlowych w bezpośrednim sąsiedztwie drogi tranzytowej przez las Teutoburski. Jest osiemnastym co do wielkości miastem Niemiec. W ten sposób powstało klasyczne miasto handlowe z dużym rynkiem i pięknymi kamienicami z muru pruskiego. W mieście kwitł handel suknem i płótnem, które były w tamtych czasach bardzo poszukiwanymi towarami oraz przyniosły miastu świetność, o której do dzisiaj świadczą Stary Rynek (Alter Markt), Stary Ratusz (Altes Rathaus) oraz staromiejski kościół św. Mikołaja (Nicolai-Kirche). Później nastąpiła kolejna przemiana: z miasta kupieckiego w miasto przemysłowe. Powstały nowe dzielnice mieszkaniowe z charakterystycznymi dwu- i trzykondygnacyjnymi domami. Na początku XX wieku wybudowano obiekty reprezentacyjne, takie jak Nowy Ratusz (Neues Rathaus), gmach teatru, ozdobiony motywami renesansowymi budynek poczty czy utrzymany w stylu secesyjnym dworzec kolejowy. Z 1930 roku pochodzi Hala Rudolfa Oetkera, wspaniała, znana ze swej akustyki sala koncertowa, której architektura porusza się gdzieś pomiędzy klasycyzmem a nową rzeczowością. Pod koniec XX wieku miasto otrzymało kolejne znaczące kulturalne akcenty – Kunsthalle, Stadthalle, Seidensticker Halle oraz muzea utworzone w przędzalni Ravensberger Spinnerei – Muzeum Historyczne i Muzeum Huelsmann.

Od 1969 roku w Bielefeld mieści się również uniwersytet. Ta największa z sześciu bielefeldzkich uczelni leży na skraju Lasu Teutoburskiego. Centralnym punktem spotkań i perełką architektoniczną jest Duża Hala (Große Halle) o długości ponad 300 metrów.

Atrakcje kulturalne:

W maju na starówce odbywa się jarmark płócienniczy – wielki, parudniowy festyn ludowy

W lipcu na zamku Sparrenburg jest organizowany średniowieczny festyn zamkowy.

Twierdza leży bezpośrednio przy jednej z najpiękniejszych górskich ścieżek wędrownych w Niemczech. Wybudowany w połowie XIII stulecia przez grafa von Ravensberg zamek odgrywał rolę siedziby władców kraju i służył za miejsce, z którego w dawnych czasach kontrolowano gród Bielefeld i szlaki handlowe. Z odrestaurowanej obecnie twierdzy rozciąga się wspaniała panorama na miasto i okolicę. Dobrze zachowane podziemne pomieszczenia i korytarze o łącznej długości 300 metrów są udostępnione dla zwiedzających w okresie od kwietnia do października.

We wrześniu na starówce odbywa się jarmark winny

Rok kończy się jarmarkiem bożonarodzeniowym. Odbywa się on na starówce, w otoczeniu ponad 100 świątecznie udekorowanych kamieniczek z muru pruskiego.

Typową tradycją Bielefeld jest również Bieg Hermana (Hermannslauf) – bieg ludowy od pomnika Arminiusza Hermana w Detmold, przez wzgórza Lasu Teutoburskiego do zamku Sparrenberg w Bielefeld.

Zamek Sparrenburg

Imponująco jawi się znak rozponawczy Bielefeld – położony na wzgórzu Sparrenberg