Niemcy w pigułce

Kontakt

Karl Benz

Karl Benz urodził się 25 listopada 1844 roku w. W 1846 r. rodzinę nawiedziła tragedia, ojciec Karla zmarł na zapalenie płuc, pozostawiając żonę z dwuletnim dzieckiem w ramionach. Mała emerytura wystarczyła tylko na najpotrzebniejsze rzeczy, ale matka Karla podjęła każdą pracę, żeby tylko wychować syna i dobrze go wykształcić. W 1850 roku Benz wstąpił do szkoły podstawowej w Karlsruhe. W 1853 r. Ukończył ją i wstąpił do liceum technicznego. Chłopiec wyróżniał się wybitnymi zdolnościami, zwłaszcza naukami ścisłymi. Po ukończeniu szkoły średniej w wieku 15 lat Karl bez większego wysiłku wstąpił na Wydział Mechaniki Technicznej Uniwersytetu w Karlsruhe. A cztery lata później (pełny cykl studiów trwał pięć lat), 9 lipca 1964 roku, w wieku 19 lat, Karl Benz uzyskał tytuł inżyniera. Znając wartość pieniądza od dzieciństwa, znając ubóstwo i potrzeby, Benz nie stronił od brudnej i ciężkiej pracy. Przez pierwsze siedem lat swojego niezależnego życia Benz pracował w małych przedsiębiorstwach, warsztatach naprawczych, fabrykach do produkcji sprzętu rolniczego. Długi czas miał pomysł na własny biznes. W 1871 roku pomysł ten został zrealizowany - Benz i jego przyjaciel August Ritter otworzyli prywatny warsztat mechaniczny w Mannheim.
Sytuacja poszła nie tak, właściciele warsztatu popadli w długi. Ritter ogłosił odejście z firmy, co oznaczało upadek firmy. Aby uratować małą firmę, Benz był zmuszony zwrócić się do ojca dziewczyny, z którą w tym czasie zabiegał - swojego przyszłego teścia Karla Friedricha Ringera.
Z zawodu stolarz, prosty, ale pewny siebie człowiek, Karl Ringer docenił talent, przedsiębiorczość i determinację młodego Benza. Pożyczył Benzowi znaczną kwotę, co z jednej strony pozwoliło Karlowi Benzowi odkupić swój udział w firmie od Augusta Rittera i stać się wyłącznym właścicielem warsztatu, z drugiej znacznie wzmocniło relacje Benza z rodziną Ringerów.
20 lipca 1872 roku Karl Benz i Cecille Berta Ringer zostali małżonkami. Posag panny młodej był właśnie pożyczką, którą Karl otrzymał od teścia.

Małżeństwo Karla i Berthy Benz jest najlepszym przykładem szczęśliwego związku dwóch serc, który trwał przez całe życie. Berta Benz długo przeżyła męża - zmarła 5 maja 1944 r., Przeżywszy swoje 95. urodziny przez dwa dni. W tym małżeństwie małżonkowie Benza mieli pięcioro dzieci.
Trudno przecenić rolę Berthy w historii samochodu. Firma Karla kilka razy znajdowała się na skraju ruiny. A Berta przyszła na ratunek, a co więcej, zapewniając nie tylko moralne, ale także całkiem praktyczne wsparcie. Znana jest historia, kiedy Berta, bez wiedzy małżonka, faktycznie opublikowała reklamę pierwszego samochodu Benza. Stało się to 5 sierpnia 1888 roku. Bertha wsadziła do samochodu swoich dwóch najstarszych synów i wyruszyła w niezależną podróż z Mannheim do Pforzheim, do ich rodziców. Udało jej się dotrzeć do rodzinnego miasta przed zachodem słońca, pokonując w ciągu dnia 106 km drogi. Po drodze Bertha kilka razy jechała do aptek po benzynę, która była sprzedawana jako środek czyszczący. Naprawiła zużyte hamulce skórzanymi ochraniaczami u rymarza. Zerwany łańcuch napędowy - u kowala. Bertha wyczyściła zatkany po drodze przewód gazowy spinką do włosów i wymienił przebity izolator układu zapłonowego na podwiązkę do pończoch. Wyczerpana na podjazdach, na których Bertha musiała ręcznie pchać samochód razem z chłopcami, poradziła mężowi, aby wyposażył samochód w urządzenie do zmiany momentu obrotowego silnika. Następnie Benz zaprojektował skrzynię biegów do samochodów.
Po uzyskaniu do własnej dyspozycji warsztatu mechanicznego, Karl Benz zajął się rozwojem silników spalinowych - modnej wówczas nowości. Benz planował sprzedaż silników do użytku w rolnictwie i przemyśle. Ale równolegle z rozwojem silnika zajął się innym pomysłem - opracowaniem samojezdnego wózka.
Opracowanie pierwszego silnika zajęło ponad sześć lat. Karl Benz otrzymał patent na dwusuwowy silnik benzynowy 31 grudnia 1878 roku. A to była dopiero pierwsza jaskółka. W ciągu następnych trzech lat opatentował zasilany bateryjnie układ zapłonowy, świecę zapłonową, pedał przyspieszenia, gaźnik, chłodzoną wodą chłodnicę silnika, a nieco później sprzęgło i skrzynię biegów.
Warsztat zajmował się naprawą maszyn rolniczych i wozów konnych, ledwo pokrywając wydatki wynalazcze Benza. Brakowało pieniędzy. W 1882 r., Gorączkowo poszukując funduszy, Benz zorganizował spółkę akcyjną Gasmotoren Fabrik Mannheim. Ale firmie nigdy nie udało się rozpocząć produkcji silników. W 1883 roku Benz zrezygnował z zarządu firmy i zainwestował w mały warsztat rowerowy. Nowa firma została nazwana Benz & Company Rheinische Gasmotoren-Fabrik, a później została przemianowana na Benz & Cie. To właśnie w tym zakładzie Karl Benz mógł rozpocząć seryjną produkcję silników benzynowych. Przez następne trzy lata Benz wraz z udoskonalaniem konstrukcji silnika był zaangażowany w stworzenie pierwszego samochodu.
 

<yatag id="fa41d099e" style="clear:none !important;"></yatag><yatag></yatag><yatag></yatag><yatag></yatag><yatag data-id="72057603759595549"></yatag><yatag></yatag><yatag>
</yatag><yatag></yatag><yatag></yatag>